Szczeciński przewodnik Przemek Głowa opowiada o Szczecinie jako mieście nierozerwalnie związanym z wodą.
Portowy krajobraz Szczecina inspiruje artystów
"...dziś możemy obserwować renesans zainteresowania ideą miasta związanego nierozerwalnie z rzeką i z portem. Szczecin wraca do swoich korzeni, czyli do wizerunku, który wciąż funkcjonuje w pamięci i w doświadczeniu jego mieszkańców, w tym również - w twórczości lokalnych artystów. Jest to powrót do twórczych tradycji sięgających w istocie czasów niemieckich, pruskich i dalej - do okresu Gryfitów oraz, wcześniej, Słowian.
Tylko w ostatnich stuleciach nadodrzański Szczecin portretowali twórcy tacy, jak Hans Hartig, Eugen Dekkert czy Fritz Modrow. Uznaje się ich dziś za miejskich i marynistycznych klasyków, ale znaleźli przecież po wielu latach godnych następców. Chcemy odnowić i ożywić cenną tradycję szczecińskiego malarstwa (marynistycznego). Kolejne wydawane przez nas teczki zawierają limitowane serie malarskie i graficzne przygotowane w technice Giclée. Przedstawiają współczesne miasto sportretowane przez artystów malarzy - miasto przetworzone przez ich doświadczenie i biografię, ale także miasto osadzone w artystycznej historii Odry i Zalewu Szczecińskiego."
"Szczecin - Port i Rzeka"
seria grafik wykonanych w nowoczesnej technice Giclée
teka nr 2
Według pasteli : Marka Andały
Druga seria grafik z cyklu "Szczecin Port i Rzeka" powstała na podstawie prac wykonanych techniką pastelu olejnego Marka Andały - malarza żyjącego i tworzącego w Kazimierzu nad Wisłą.
Marek Andała od lat współpracuje z Galerią 111 i brał udział w wielu organizowanych przez nas projektach artystycznych. Jego dzieła pokazują znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. Pozozwalają też spojrzeć trochę szerzej na związki Szczecina z wodą. To nie tylko stocznia, port i nadodrzańskie bulwary, ale także droga wodna na Bałtyk z portem w Świnoujściu czy krajobraz z łodziami rybackimi w Międzyzdrojach.
Tym razem przygotowaliśmy siedem grafik w technice Giclée wykonanych na podstawie pasteli Marka Andały. Nakład jest limitowany i wynosi 100 egzemplarzy.
Cztery prace przedstawiają szczeciński port i powstały w 2002 roku podczas pierwszego pobytu artysty w stolicy Pomorza Zachodniego. Pozostałe trzy to studium łodzi rybackich tworzących zanikający krajobraz kulturowy bazy rybackiej w Międzyzdrojach. Marek Andała stworzył je w 2007 roku podczas pleneru malarskiego w tym nadmorskim kurorcie.
Technika oryginału - pastel
Pastel – technika malarska i rysunkowa oraz środek rysunkowy i malarski w formie kolorowego sztyftu, służący do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże. Mianem pastelu określa się także kompozycję malarską wykonaną tą techniką[1].
Nazwa pastel pochodzi z języka włoskiego (pastello, od pasta – ciasto)[1].
Technika pastelu zaczęła być stosowana w malarstwie europejskim w końcu XV wieku, a rozwinęła się w XVII, by w wieku XVIII zyskać szczyt popularności, szczególnie wśród portrecistów. Ponowne duże zainteresowanie tą techniką malarską datuje się na koniec XIX i początki XX wieku.
więcej:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pastel
Co mówią inni o twórczości marka ANDAŁY
"Wydaje mi się, że Marka Andałę znam od zawsze, na pewno od dwudziestu pare lat, jego zdumiewające obrazy jeszcze dłużej. Jako malarza gmerającego w technice, a raczej w technologii materii malarskiej, zawsze mnie interesowało "pastelowanie".Marka, jego warsztat to co zdumiewającego jak się połapać w miłonie brudnych, połamanych kawałków kredek, porozrzucanych w jakichś przegródkach.? On o potrafi, wyczarować z nich zdawałoby się nie istniejące kolory Frapujące jest w sztuce Marka jego "podglądane " jakby przez lupę fragmentów pejzaży, zaka-Marków ,bram , sieni czy kawałków ścian. Tak, Marek Andała, podglądając kawałki małego świata, maluje wielkie obrazy"
Tomasz Lubaszka
Pastel jest jak pyłek, jak kurz. Rysowanie czymś takim to dla mnie prawdziwa męka. Z tym większym uznaniem przypatruje się pracom Marka."... Codziennie przechodzi pod moim oknem na Rynek na kawę .Ilekroć go widzę mam wrażenie ,że odnajduję w Marku rodzaj osobliwego skupienia, nieustającej gotowości do przetwarzania doznań zmysłowych na przedmiot sztuki. Odkrywam to potem w jego pracach. Kazimierz kusi szeroką perspektywą Jest ładny i harmonijny. Ale Marek skupia się na tematach "molekularnych". Fragmencikach, które w zasadzie można uznać za wszechobecne, uniwersalne. Czasem z trudem uświadamiamy sobie obecność "kazimierskiego ducha"
..Marek jest egzotyczny, inny niż inni, a przy tym jest prawdziwym mistrzem warsztatu. Sam przemyka przez ten świat jakby był pastelem, pyłkiem. Cichutko, prawie bezszelestnie, z uśmiechem zadumą. Czasem na plenerach odezwie się nieco głośniej, Tak jakby chciał obudzić samego siebie.
Jan Wołek
Zastanawiałem się jak napisać te kilka słów o artyście wspaniałym i wyjątkowym, człowieku niezwykłym i szlachetnym, postaci nietuzinkowej Marku Andale. Czy napisać, że twórczość malarska Marka Andały jest rozległa, oryginalna, niezwykle profesjonalna i po prostu piękna? Czy napisać może ,że to "potężny malarz, ale jako osoba jest niezwykle delikatnym, ujmującym i ciepłym, zawsze skorym do wszelkiej pomocy człowiekowi?....Czy może napisać inaczej - że to artysta uważny i bardzo inteligentny, z ogromną , nieograniczona wyobraźnią-prawie filmową, bo zamykając przestrzeń w obrazach, w swoich niezwykłych kadrach jest niedoścignionym.....
Piotr Zieliński
Właściciel Galerii Wirydarz
Wszystkie Grafiki Są Dostępne.
seria limitowana nakład 30 egz.
Potrzebujesz więcej informacji zadzwoń lub napisz do nas.