Hala Wystaw to autorski projekt organizacji serii wystaw w adaptowanej hali w dawnej przemysłowo-portowej dzielnicy Szczecina. Ta część miasta, znana jako Szczecińska Wenecja, przechodzi ostatnio powolną rewitalizację. Szereg kamienic i hal przemysłowych pozyskało nowych właścicieli. Miasto kończy kilkuletni remont i modernizację ulicy Kolumba, biegnącej wzdłuż kanałów Odry. Ta część miasta, z ogromnym potencjałem, budzi wiele emocji i oczekiwań.
Pod hasłem “Sztuka Ma Znaczenie” planujemy szereg wystaw. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że sztuka ma znaczenie dla nowych właścicieli, a przede wszystkim mieszkańców i wielbicieli dzielnicy ze Szczecińską Wenecją.
Mając za sobą dziesiątki wystaw i wiele innych wydarzeń artystycznych jako współprowadzący Galerię 111 w Szczecinie oraz posiadając olbrzymie doświadczenie w wyposażaniu wielu przestrzeni wystawienniczych w całej Polsce, chciałem stworzyć modelowe, kompletnie wyposażone wnętrze przygotowane do ekspozycji różnego rodzaju wystaw plastycznych.
Kamienica przy ulicy Kolumba 5, z charakterystycznym krzywym Gryfem na elewacji, skrywa w sobie bardzo ciekawe wnętrza z dużymi fabrycznymi halami w dwóch skrzydłach budynku, przedzielonych wąskim podwórkiem. To właśnie tutaj adaptujemy przestrzeń pod naszą Halę Wystaw.
Podczas rocznej umowy na korzystanie z obiektu chcemy pokazać 10 indywidualnych i zbiorowych wystaw, reprezentujących różne dziedziny twórczości oraz różne środowiska artystyczne z całej Polski. Pierwsza wystawa odbędzie się już 20 października 2024 roku i będzie prezentować prace Michała Bajsarowicza: malarstwo, rzeźba. Kolejna wystawa, 17 listopada, będzie poświęcona twórczości Mikołaja Obryckiego: malarstwo, rysunek. O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na naszych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.
Więcej informacji znajdziesz na: www.HalaWystaw.pl oraz na Facebooku: Hala Wystaw-Kolumba 5.
Na koniec chciałbym podziękować firmie Meritum za użyczenie tego miejsca, firmie STAS oraz pracownikom firmy OPRAWA za wsparcie i pomoc.
Koncepcja i koordynator projektu: Mirosław Gendaj